Od 1 kwietnia ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny.

Tablica średniego dalszego trwania życia jest istotnym elementem przy ustalaniu wysokości emerytury – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Obliczenie wysokości świadczenia polega bowiem na podzieleniu kapitału emerytalnego danej osoby przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik (czyli nasz kapitał) oraz mniejszy mianownik (czyli średnie trwanie życia), tym wysokość naszej emerytury, jest wyższa.

Ustalając wysokość emerytury, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny – i przyjmuje do obliczeń korzystniejszy dla danej osoby wariant.

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS, obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Dla przykładu 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2649,51 zł, czyli niższą o ok. 103 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 264,2 zamiast 254,3 miesięcy).


Poprzedni artykułSprawdziliśmy czy radni składają interpelacje i zapytania do Burmistrza
Następny artykułCzy znasz swojego radnego?