Przed nami jesień i tym samym wcześniej zapada zmrok, czekają nas ciemne wieczory i poranki. Sprawia to, że piesi są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Szczególne znaczenie ma zatem stosowanie elementów odblaskowych.

Przezorność, jaskrawa odzież, czy odblaski te wszystkie elementy mogą sprawić, że realnie bezpieczeństwo pieszego wzrośnie. Kiedy dołożymy do tego prawidłowe zachowanie kierowcy, a więc poruszanie się z odpowiednią prędkością, czujność w rejonie przejść dla pieszych – wówczas liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pewno spadnie.

Wyposażonego w odblaski pieszego czy też rowerzystę, kierowca ma możliwość zauważyć już z odległości 130-150 metrów. Tego, który o odblaskach zapomniał widzi dopiero z ok. 30m.

Przede wszystkim piesi muszą pamiętać, że oprócz pierwszeństwa na pasach mają coś cenniejszego -własne życie i zdrowie. Szczególnie teraz, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, niechronieni muszą zadbać o własne bezpieczeństwo. Zwiększą je zakładając odblaski nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również w mieście, szczególnie w porze wieczorowo nocnej lub o poranku, gdy idziemy do pracy czy szkoły.

Kierowca zauważy pieszego szybciej, z większej odległości i będzie mógł w porę zareagować, kiedy założymy odzież w jaskrawych barwach. Pomyślmy o tym, szczególnie w przypadku dzieci. Czerwona czy żółta kurtka lub czapka, odblask na ubraniu i tornistrze sprawią, że dzieci będą bardziej widoczne, a co za tym idzie bezpieczniejsze.

Ponadto noszenie kamizelek odblaskowych w określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przestrzegajmy tego obowiązku!

Nośmy odblaski, które zwiększą naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.


Poprzedni artykułOśrodek Szkoleniowy Leczenia Złamań Kości Piętowej powołano w ostrowskim szpitalu
Następny artykułBędą dodatkowe kursy autobusowe linii „M”