W tym roku mija 10 lat od przeprowadzenia na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu pod kierownictwem dra Mirosława Falisa pierwszej w Polsce operacji zespolenia złamania kości piętowej gwoździem śródszpikowym Calcanail. Od tego czasu wykonano około 650 operacji z wykorzystaniem tej metody.

– Po kilku latach, gdy opanowaliśmy już metodę Calcanal, zaczęli do nas przyjeżdżać lekarze z Polski, Europy, aby się u nas uczyć. Robiliśmy to wszystko na stopie koleżeńskiej. Jednak teraz chcemy aby nasz ośrodek działał oficjalnie. Czekaliśmy tak długo z powołaniem ośrodka oficjalnie, aby mieć też przygotowane miejsce do szkoleń. Mamy w szpitalu jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych, jakich wielokrotnie nie widziałem w zachodniej Europie. Sam oddział jest po gruntownym remoncie, znakomicie wyposażony więc nie musimy mieć kompleksów – powiedział dr Mirosław Falis, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu.

Te doświadczenia stały się podwaliną do podpisania Aktu Powołania Ośrodka Szkolenia Leczenia Złamań Kości Piętowej.

– To już jest akredytacja europejska oznaczająca najwyższy poziom kształcenia i świadczeń medycznych. To jest ewenement, aby takie centrum powstało poza kliniką w szpitalu powiatowym. To jest naprawdę coś wyjątkowego. Dla mnie radość podwójna, bo jestem ostrowianinem z pochodzenia i jestem bardzo dumny z tego, co udało się zrobić na tutejszym oddziale – mówił profesor Jarosław Czubak, krajowy konsultant w ortopedii.

To jedyny tego typu ośrodek w Polsce i nieliczny w Europie, w którym będzie można nauczyć się stosować te metodę leczenia złamań kości piętowej.


Poprzedni artykułOdbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Następny artykułTo może uratować Ci życie