Zgodnie z planami przez tereny Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce ma przebiegać linia kolejowa nr 85 Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań, która jak czytamy na stronach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest istotnym elementem największego w Europie Środkowo-Wschodniej, wieloletniego programu inwestycyjnego i komunikacyjnego. Niestety wiąże się to z wyburzeniami budynków, również na terenie naszej gminy.

W ramach projektu przewidziano realizację linii kolejowej z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla Kolei Dużych Prędkości (KDP): do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów mogących rozwijać prędkość do 160 km/h.

Na stronie CPK zaprezentowano cztery wariantu przebiegu przedmiotowej trasy kolejowej. Ogólnie jej przebieg na terenie naszej gminy może być następujący:

Poniżej publikujemy kilka screenów szczegółowych dotyczących planowanego przebiegu trasy kolejowej. Dokładniejszych sprawdzeń przebiegu poszczególnych wariantów można dokonać na tej stronie: https://www.cpk.pl/pl/dla-mieszkancow/stes-sieradz-kalisz-pleszew-poznan

Na przykład wg. wariantu 1 trasa może przebiegać następująco:

Na przykład wg. wariantu 3 trasa może przebiegać następująco:

Jak widać na zaprezentowanych mapach w związku z planowanym przebiegiem trasy, która tak, naprawdę będzie tylko przebiegała przez naszą gminę życie wielu osób może się mocno zmienić. Przecięte zostaną pola uprawne oraz wyburzonych może zostać w zależności od przebiegu trasy od kilku do kilkudziesięciu budynków mieszkalnych. Do tego dojdą oczywiście budynki gospodarcze czy tereny firmowe.


Na terenie gminy odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjnych z mieszkańcami. Zaplanowane zostało na piątek 23 września godzina 20.00 – Ochotnicza Straż Pożarna w Boczkowie, ul. Strażacka 4, Boczków.


Poprzedni artykułPogoń przegrała z liderem – Olimpią Grudziądz
Następny artykułJutro Tasomix Cup w Biskupicach Ołobocznych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments