Od początku tego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Ostrowskiego realizowany jest projekt ,,Psycholog w każdej szkole’’. Pierwsze kilka miesięcy obecnego roku to okazja do wstępnych refleksji o programie.

– Decyzja o uruchomieniu pomocy psychologicznej w każdej szkole zapadła na koniec ubiegłego roku szkolnego. Młodzież miała za sobą okres zdalnej nauki i traumę pandemicznych ograniczeń. Ilość niepokojących sygnałów sprawiła, że uznałem iż nie należy zwlekać, nawet jeśli koszt finansowania tego pomysłu wziął na siebie budżet powiatu mówi Starosta Paweł Rajski.

Opinie, które wracają ze szkół dyrektorów, nauczycieli i samych zatrudnionych psychologów pokazują, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne.

– To szkoła często staje się pierwszym miejscem wsparcia dla dzieciaków. Obecność specjalisty daje nam rodzaj wentyla bezpieczeństwa, bo sami nie jesteśmy w stanie pomagać tyle, ile powinniśmy, ani też tak, jak powinniśmy, bo coraz więcej dzieci potrzebuje coraz bardziej specjalistycznej opieki. Samo odróżnienie tych, którzy realnie potrzebują pomocy od tych, którzy symulują depresję, pomaga w opanowaniu skutków pandemii i następstw zdalnego nauczania – mówi Magdalena Wojtasz, dyrektor ZST.

Potrzeba profesjonalnego wsparcia wynika również z tego, że wciąż pojawiają się nowe problemy, trudne nie tylko do zaordynowania odpowiedniej terapii, ale w ogóle do zdefiniowania. Takim zjawiskiem ostatnich czasów jest abulia.

– Abulia polega na całkowitym braku motywacji do działania. Najczęściej związane jest to ze stanem depresyjnym, jednak ze względu na sytuację nauczania zdalnego, może być również bezpośrednim skutkiem pandemii. Może się to objawiać: spadkiem lub całkowitym brakiem zainteresowań, trudnościami z podejmowaniem decyzji najczęściej tych najprostszych, trudności z podjęciem jakiegokolwiek działania, apatią, ospałością, spadkiem lub brakiem interakcji z otoczeniem czy wycofywaniem się z wcześniejszych aktywności – mówi Kasia Telega pedagog IV LO.

Dzieci do gabinetów psychologa lub pedagoga zgłaszają się z tysiącami problemów. Od niechęci do chodzenia do szkoły począwszy, poprzez zamknięcia się w sobie, niemożność odnalezienia się w klasie, nadużywania energetyków i narkotyków, problemami z rodzicami, nowymi partnerami rodziców, z własną seksualnością, po zagrożenia ze strony cudzej seksualności i brakiem akceptacji świata, innych i siebie. Ale to nie wszystko. Problemy uczniów to często odbicie środowisk i sytuacji rodzinnych, z którymi przychodzi im się mierzyć. Przyjeżdżają do szkoły po naukę, ale z bagażem problemów domowych.

– Szkoła, a przede wszystkim internat jest dla młodzieży dosłownie „drugim domem”. Uczniowie przyjeżdżają z różnych miejscowości i wiosek i niekiedy jest to ucieczka przed domowymi czy też rodzinnymi problemami jak nadużywanie alkoholu czy też uzależnienie od alkoholu rodziców, przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, obarczanie swoich dzieci problemami, nawet rozwody rodziców – mówi Tomasz Guliński dyrektor ZSP CKU Przygodzice.

Rozładowaniu tych emocji służyć może zwykła rozmowa z psychologiem, poczucie że ktoś ma dal nich czas i traktuje ich po partnersku i chce porozmawiać nie tylko o problemach, ale również sukcesach, które odnoszą.

– Dostrzegamy, że nie tylko wzrasta liczba uczniów wymagających wsparcia psychologicznego, ale zdecydowanie wzrasta liczba uczniów wymagających interwencji psychologów psychoterapeutów. Dla tych uczniów psycholog szkolny jest pierwszym etapem wsparcia i diagnozy. Uważam, że potrzeby w zakresie pomocy psychologów w szkole będą narastały i powinna ta pomoc być kontynuowana w kolejnych latach w zwiększonym wymiarze – mówi Dariusz Kaczmarek dyrektor Zespołu Szkół Usługowych.

Koszt wprowadzania psychologów do szkół powiatowych w ramach pilotażu wyniósł ok. 480. tys. Jak mówi Starosta Ostrowski skala problemów i potrzeb młodzieży wskazuje, że będzie miał swoją kontynuację.


ŹRÓDŁOStarostwo Powiatowe w Ostrowie
Poprzedni artykułKask jest Cool. Uczniowie z Ociąża spotkali się z policjantem oraz kolarzem Szymonem Potasznikiem
Następny artykułZatrzymano mężczyznę podejrzewanego o pedofilię
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments