Dzisiaj do Nowych Skalmierzyc odbył się briefing prasowy biura detektywistycznego Krzysztofa Rutkowskiego oraz Burmistrza Nowych Skalmierzyc Jerzego Łukasza Walczaka w sprawie budowy wiatraków na terenie gminy.

Podczas briefingu detektyw Krzysztof Rutkowski poinformował, że wraca z spotkanie z panem starostą powiatu ostrowskiego, który poinformował go, że obecna sytuacja dotycząc budowy wiatraków spowodowana jest podjętymi wcześniej decyzjami.

Jak mówił były sołtys wsi Głóski Jacek Ciesiółka sprawa ma początek z 2012 roku w tamtejszym czasie zablokowano budowę 27 wiatraków. Niestety pozostał zapis pozwalający na budowę czterech wiatraków na terenie miejscowości Głóski, Żakowice , Trkusów, Kotowiecko. Pozwolenie na odrolnienie obszaru na budowę wiatraków wydało Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie zgodnie z nowymi przepisami: Dopuszczalna odległość wiatraka od zabudowań mieszkaniowych ma być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu wiatraka, wliczając wirnik wraz z łopatami.

Wspomniane wiatraki mają mieć 180 metrów wysokości, więc w promienie 1.8 km nikt nie dostanie pozwolenia na budowę. Wcześniej było to ok 500 m od nich.

Burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak poinformował, że „stało się tak za sprawą zmienionego prawa. (…) Nie możemy cofnąć wydanych wcześniej pozwoleń na budowę, ale stojąc murem za mieszkańcami zorganizowałem pilne spotkanie z urbanistami, aby rozpocząć procedurę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jego przyjęcie pozwoli zabezpieczyć interesy mieszkańców i ograniczyć negatywne oddziaływanie turbin wiatrowych na rozwój urbanistyczny Gminy.”

Na ewentualną budowę wiatraków, które szkodzą w rozwój naszej gminy nie zgadzają się również mieszkańcy pobliskich wiosek. Rolnicy wspominają, że będą blokować budowę wiatraków i mają duże poparcie mieszkańców gminy.

Czekamy na dalszy rozwój tej sytuacji o czym będziemy informować.

AKTUALIZACJA:

Do sprawy odniósł się również Paweł Rajski Starosta Ostrowski, który poformował nas, że „W przypadku gruntów pod wiatraki nie zostały one odrolnione tylko wyłączone z produkcji rolnej. Ze stosownym wnioskiem wystąpił inwestor. Starosta bazując na pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy Burmistrza Gminy i Miasto N.Skalmierzyce, ma obowiązek wyłączenia gruntów z produkcji rolnej z zachowaniem (w przypadku gruntów klasy I-III) naliczenia opłat na rzecz Urzędu Marszałkowskiego. To wyłączenie obejmuje tylko takie elementy jak fundament czy droga dojazdowa.”


Poprzedni artykułZmarł ks. prałat Alfred Mąka. Wieloletni proboszcz ostrowskiej Konkatedry
Następny artykułOszustwo na funkcjonariusza CBŚ. 82-latka straciła blisko 10 tysięcy złotych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments