Rolnicy z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce zgodnie z tradycją, uczcili koniec tegorocznych zbiorów. Dożynki Gminne odbyły się w ubiegłą niedzielę, 3 września w Ociążu.

Uroczyści dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ociążu. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł do parku w Ociążu, gdzie podczas uroczystego obrzędu dożynkowego starosta i starościna dożynek przekazali bochen chleba na ręce włodarzom gminy. Chleb wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna jest symbolem życia, pożywienia, ale także ciężkiej pracy rolników, dostatku oraz gościnności.

Starościna dożynek była Monika Mocek pochodząca z rodziny, która gospodaruje w Ociążu od kilku pokoleń. Sama pracuje w gospodarstwie od dziecka i przejęła je od rodziców w worku 2020. Na 16 hektarach uprawia cebulę, ziemniaki, kukurydzę i zboże.

Starosta dożynek Maciej Zych jest rodowitym mieszkańcem Ociąża, który przejął i rozwinął gospodarstwo otrzymane od swoich rodziców. Zajmuje się produkcją ziemniaka, kalafiora oraz brokułów i to wszystko na 30 hektarach ziemi.

Podczas dożynek na zgromadzonych czekało sporo atrakcji, zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych uczestników. Swoje stoiska zaprezentowały również Koła Gospodyń Wiejskich, wystąpiła Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta, podopieczni Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej. Wszyscy dobrze się również bawili podczas wieczornych koncertów.


Poprzedni artykułW październiku odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych
Następny artykułPolicjanci przejęli kilogram amfetaminy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments