W związku z tym, że ostatnie nasze zapytanie do radnych nie spotkało się właściwie z odzewem z ich strony, sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja ze składaniem interpelacji oraz zapytań przez radnych Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce do burmistrza.

Poprzez sprawdzenie ile i w jakich sprawach radni składają interpelacje, czy zapytania możemy ocenić jak pracują na rzecz lokalnej społeczności. Można pewne sprawy załatwiać, pytać w zaciszu gabinetów, jednak wtedy nie pozostaje po tym żaden ślad. Nie możemy nawet sprawdzić, czy faktycznie taka interwencja w naszej sprawie została zrealizowana. Dlatego też istnieje taka forma jak interpelacja i zapytanie, gdzie jasno wynika, że faktycznie w tym przypadku radny zgłasza swoje propozycje, wątpliwości, czy też chce ustalić pewne fakty.

Każdy może sobie sprawdzić jakie interpelacje czy zapytania są składane wchodząc na stronę Urzędu, gdzie znajdziemy zgłoszone interpelacje. Znaleźliśmy tam dosłownie 4 interpretacje złożone w ramach tej kadencji rady, czyli złożone w latach 2019 – 2023. Musieliśmy jednak sprawdzić to w dwóch miejscach, gdyż na stronie internetowej Urzędu nie było interpelacji złożonej przez radną Katarzyne Frątczak – Ulichnowską. Została ona umieszczona w internetowym biuletynie informacji publicznej (BIP). Znajdziemy tam też pozostałe wszystkie interpelacje.

Dlatego zwróciliśmy się z zapytaniem do Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce i jak czytamy w przesłanej nam odpowiedzi – „na stronie Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej naszej gminy zostały opublikowane wszystkie interpelacje radnych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, które wpłynęły na piśmie na ręce Przewodniczącego Rady”.

Poniżej publikujemy zbiorcze zestawienie o co zwracali się nasi radni:

W roku 2019 została złożona jedna interpelacja przez radnego Józefa Stasiaka w sprawie oświetlenia ul. Boczkowskiej.

Jedną z interpelacji złożył radny Grzegorz Wojciechowski w lutym 2020 roku, a dotyczyła ona ustalenia właściciela, uporządkowania i przywrócenia drożności rowu w Biskupicach Ołobocznych.

W marcu 2020 roku złożona została interpelacja przez radnego Mariana Brzezińskiego, a dotyczyła wysypiska śmieci w Psarach.

W 2022 roku złożona została jedna interpelacja. Złożyła ją Katarzyna Frątczak – Ulichnowska w sprawie zainstalowania progów zwalniających na ul. Lipowej, Kamiennej oraz Krótkiej w Nowych Skalmierzycach.

Jak sprawdziliśmy radni nie złożyli w ramach tej kadencji żadnych zapytań. Urząd w udzielonej odpowiedzi poinformował nas, że „radni nie składali żadnych zapytań w rozumieniu art. 24 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz U z 2023 r., poz. 40)”.

Teraz mamy do Państwa pytanie. Czy radni powinni tych zapytań i interpelacji składać więcej? czy jednak wszystko jest w porządku i o nic nie trzeba pytać?


Poprzedni artykułGospodynie do dzieła! Rusza program dla Kół Gospodyń Wiejskich. Można dostać dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenia
Następny artykułW marcu odbiór odpadów wielkogabarytowych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments