Na terenie powiatu ostrowskiego policjanci wspólnie z Andrzejem Zalewskim z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzili działania profilaktyczne „Bezpieczeństwo na Wsi”.

Podczas działań przypominano rolnikom oraz operatorom maszyn rolniczych o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac podczas żniw jak i po ich zakończeniu oraz o prawidłowym zabezpieczeniu maszyn celem uniknięcia wypadków w czasie pracy. Szczególną uwagę zwrócono na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych.

Na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych w związku z pracami polowymi. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Apelujemy o rozwagę podczas zbierania plonów. Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

Poruszanie się m.in. maszynami rolniczymi wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy w drogę, upewnijmy się, że kombajn, ciągnik rolniczy czy inna maszyna jest sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą – grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę.

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.


Poprzedni artykułOstrzeżenie meteorologiczne
Następny artykułBędzie gorąco. IMGW ostrzega
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments