Tegoroczna 27. odsłona Dni Nowych Skalmierzyc rozpoczęła się 1 lipca uroczystością pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie władze samorządowe oraz zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych, Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej i przy warcie pełnionej przez harcerzy złożyli wiązanki kwiatów będące hołdem oddanym przodkom, którzy wywalczyli skalmierzyckiej ziemi wolność.

Tego samego dnia popołudniu odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce podczas, której wręczono Medale „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”. W tym roku do grona 57 nagrodzonych w poprzednich latach dołączyli: Felicja Fenger oraz Szczep ZHP GRANICA im. Powstańców Wielkopolskich.

Tegorocznego święta nie sposób nie obchodzić w sposób uroczysty, wyjątkowy – wszak w 2022 roku przypada 60-lecie nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich. 7 lipca 1962 roku rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów dotychczasowe osiedle Skalmierzyce Nowe zaliczono w poczet miast […] Wróćmy jednak do tej bliższej przeszłości. Do wspomnianych już 3 lat, które upłynęły od naszego ostatniego świętowania. Nie próżnowaliśmy przez ten czas, tylko mocno zakasaliśmy rękawy, mierząc się zarówno z codziennymi, znanymi sobie obowiązkami, jak i pojawiającymi się niespodziewanie po drodze wyzwaniami. I choć czasem trzeba było swoje plany weryfikować, wprowadzać do nich poprawki czy nawet na jakiś czas odłożyć je do szuflady, to z satysfakcją oraz radością mogę podzielić się z Państwem efektami […] Drogi, kanalizacja, place zabaw, boiska… – wszelakie przedsięwzięcia inwestycyjne, ekologiczne, zdrowotne, edukacyjne, kulturalne, sportowe, społeczne… Wszystko to dzieje się dla ludzi i za sprawą ludzi. Nie tylko za sprawą obowiązków przypisanych nam zawodowo, ale również za sprawą pasji, idei, ambicji, marzeń, odruchu serca, umiłowania naszej skalmierzyckiej ziemi, chęci bezinteresownego służenia jej mieszkańcom. Podziękowania należą się wszystkim tutaj Państwu obecnym. Niesamowicie jestem dumny z tego naszego zakrojonego na szeroką skalę współdziałania – z Państwa rad, pomysłów, pracy, łączenia sił, przekazywanych dotacji. Jakkolwiek czasem się różnimy, to zawsze widzimy ten sam cel – dobro Gminy i jej mieszkańców – mówił podczas uroczystej sesji burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Mieszkańcom najwięcej atrakcji zadedykowano w drugim dniu obchodów, czyli 2 lipca. Festyn na miejskim stadionie rozpoczęto akcentem sportowym. W obrębie drużyn KS „Pogoń” rozgrywano mecze w ramach Dnia Piłkarza, a w turnieju pod patronatem burmistrza rywalizowali ze sobą szachiści – od kilkuletnich dzieci po najstarszego zawodnika liczącego 78 lat. W kategorii open zwyciężył Ukrainiec Dmytro Herashchenko, wśród kobiet triumfowała Małgorzata Nowak, a najlepszym juniorem okazał się Igor Majcher.

Swój tymczasowy przystanek w Skalmierzycach znalazły również piękne, wiekowe maszyny biorące udział w zorganizowanym przez Automobilklub Ostrowski XIX Rajdzie Pojazdów Zabytkowych. Na parkingu przy restauracji Nastrojowa zjechali się właściciele kilkudziesięciu aut oraz motocykli, które wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy pojazd.

Późnym popołudniem rozpoczęły się występy artystyczne. Popis swoich zdolności dali lokalni artyści – młodzi podopieczni Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej a także Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Skalmierzyce. Muzycy tej ostatniej zebrali tego dnia gratulacje od burmistrza za I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który odbył się tydzień wcześniej w Liskowie. Jak zwykle nie zabrakło gwiazd dużego formatu – wystąpili charyzmatyczny Igor Herbut z LemONem, liryczna Ania Dąbrowska oraz discopolowy MEJK. Festyn zakończyła trwająca do nocy zabawa taneczna.

Święto 60-letniego miasta a zarazem całej wspólnoty gminnej zakończono niedzielną mszą świętą w intencji mieszkańców.


ŹRÓDŁOUGiM Nowe Skalmierzyce, Magdalena Kąpielska, fot. Kamil Różański
Poprzedni artykułRusza przyjmowanie wniosków w programie usuwania azbestu
Następny artykułMożna składać wnioski o Dobry Start
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments