Od początku rozpoczętej przez Rosję wojny na Ukrainie samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce przygotowywał się do przyjęcia uchodźców, zdając sobie sprawę z możliwej eskalacji konfliktu i czekających wyzwań. Nikt nie spodziewał się jednak rozmiarów konfliktu oraz jak długo może on potrwać.

Chociaż końca tego ogromnego kryzysu humanitarnego nie widać, to burmistrz Jerzy Łukasz Walczak chciał podziękować wolontariuszom, którzy brali udział w organizacji zbiórek darów. Spotkanie odbyło się na terenie Stadionu Miejsko-Gminnego w Nowych Skalmierzycach.

Nikt z nas tutaj obecnych wcześniej nie przeżył takiej sytuacji– zaznaczył burmistrz. Jesteśmy w tej części Europy, która od długich lat nie doświadczyła wojny, jednak pomimo tego postanowiliśmy działać. Ta chęć pomocy wydobywała się z nas z głębi serca. Pamiętam wieczór, kiedy napisała do mnie moja zastępczyni Agnieszka Sipka, że musimy zacząć działać. Na następny dzień spotkaliśmy się w urzędzie w wąskim gronie, gdzie oprócz urzędników byli także wolontariusze, bez których sami nie dalibyśmy rady wszystkiego zorganizować. Reprezentujecie różne profesje, jesteście w różnym wieku, lecz wszyscy macie dobre serce.

Okazana dobroć oraz szczodrość okazały się ogromna. Wolontariusze wspólnie z urzędnikami uczyli się organizacji spontanicznych akcji pomocowych, a potrzebnych było sporo rąk do pracy. Była to także pomoc w akcjach informacyjnych. Z czasem wyzwania się piętrzyły, zaistniała konieczność drobnego przeorganizowania pracy urzędu, do którego początkowo przybywały dziesiątki osób dziennie w celu nadania numeru PESEL. To także utworzenie punktu przyjmowania uchodźców na gminnym stadionie, koordynacja wsparcia systemowego przez M-G Ośrodek Pomocy Społecznej, przydzielania świadczeń rodzinnych oraz przyjęcia większej liczby osób do gminnego systemu edukacji.

Oprócz wolontariuszy na spotkanie został zaproszony także Roman Żarnecki, prezes Chrześcijańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lider pomocy wszystkim potrzebującym w regionie: ta sytuacja wszystkich nas zaskoczyła, lecz dzięki Bogu wszyscyśmy się w tym odnaleźli. Odnaleźliśmy się w tym, że potrafimy pomagać także przy nagłych zrywach. Nikt w Europie nie zrobił czegoś takiego, jak my zrobiliśmy wspólnie. Za okazane wsparcie oraz pomoc podziękowali także uchodźcy, którzy przebywają obecnie w tymczasowym punkcie na stadionie. Andrew Mamchur wspólnie z Dariuszem Smułką przygotowali krótki występ muzyczny, ubogacony śpiewem ukraińskich pieśni. Miłym akcentem było także przygotowanie tortu dla uczestników uroczystości.


ŹRÓDŁOUGiM Nowe Skalmierzyce
Poprzedni artykułPremier Morawiecki był dzisiaj w powiecie ostrowskim
Następny artykułGminny Dzień Strażaka z jubileuszem OSP Ociąż w tle
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments