Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia i wtedy też rozpoczął się nabór wniosków o nowe świadczenie. W tym czasie rodzice i opiekunowie z całego kraju złożyli wnioski obejmujący 353 tys. dzieci.

– Rodzinny kapitał opiekuńczy jest kolejnym z rządowych programów, wspierających polskie rodziny. W Wielkopolsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest już blisko 32 tysiące złożonych  wniosków – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. W sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, a rodzice mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka, gdyż wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny.


Poprzedni artykułMocno zawieje. Opublikowano ostrzeżenie pogodowe
Następny artykułOpublikowano nagranie z głosem podofila. Jak go rozpoznajesz, zadzwoń na Policję
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments