Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko i osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku, w kwocie do 5100 zł.

Każdy organ rentowy, w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i z innego organu rentowego np. z KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego.

Aby tego uniknąć, warto złożyć w jednej z instytucji wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie, co prawda, niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego – tłumaczy Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia.


Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie rowerzysty na DK 25
Następny artykułOddali hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments