Dziękczynieniem w kościele pw. św. Mikołaja w Gostyczynie członkinie tutejszego KGW rozpoczęły świętowanie jubileuszu 70-lecia istnienia koła.

Spotkaliśmy się dzisiaj, by podziękować za lata minione i za wszystkie osoby, które w tym kole się angażowały. Spotkaliśmy się także po to, by prosić o boże błogosławieństwo, zdrowie i siły dla gospodyń wciąż czynnych, które wciąż chcą działać i robić coś dobrego, być przykładem dla młodszych dziewcząt, które wchodzą powoli w dorosłe życie – powiedział celebrujący mszę świętą proboszcz Janusz Jeżewski.

Po nabożeństwie gospodynie i zaproszeni na uroczystość goście przenieśli się do pobliskiej sali wiejskiej na dalszą część obchodów podczas których obecna przewodnicząca Agnieszka Pogorzelec przypomniała początki koła – mija 70 lat od momentu założenia KGW w Gostyczynie, powstało ono bowiem na początku lat 50-tych XX wieku, a dokładnie w roku 1951. Założycielką była pani Szymczak. Pierwszą przewodniczącą natomiast została pani Stanisława Grzyb. Przez kolejne lata przewodniczącymi były panie: Ilona Kubacka, Walentyna Kubacka, Weronika Karolak, Danuta Wilczura oraz Ilona Strzyż. Początkowa działalność KGW w Gostyczynie polegała przede wszystkim na organizacji wieczorków karnawałowych oraz Dnia Kobiet, kursów kulinarnych i krawieckich. Ponadto członkinie przeprowadzały konkursy ogródków przydomowych, zamawiały i rozprowadzały pisklęta, kury i kaczki. Od pierwszych lat działalności wypożyczały również naczynia oraz sprzęt do kiszenia kapusty. Angażowały się także w przygotowanie dożynek wiejskich oraz organizowały wycieczki krajoznawcze. Po czasie zawieszenia działalności 18 marca 2019 roku KGW w Gostyczynie zostało reaktywowane i wznowiło swoją działalność, kontynuując lokalne tradycje i zwyczaje swoich poprzedniczek.

Charakter obecnej działalności przejawia się m.in. w organizacji bądź współorganizacji akcji i zbiórek charytatywnych, przygotowywaniu dożynek, festynów, współpracy z miejscową OSP, organizacji wyjazdów wzmacniających więzi między mieszkańcami.

– Z szacunkiem pochylam się wobec pracy założycielek KGW Gostyczyna – tych które budowały podwaliny organizacji, a potem tchnęły w nie ducha pracy na rzecz integracji lokalnej wspólnoty. Dziękuję również wszystkim członkiniom, które działały bądź nadal działają w strukturach KGW, przejawiając swą kreatywność, energię i upór. Dziękuję Szanowne Gospodynie za kształtowanie tożsamości kulturowej, pielęgnowanie tradycji, umacnianie więzi lokalnej społeczności czy wielkie serce okazywane przy wszelkich akcjach charytatywnych. Wasza aktywność pozwala wierzyć, że koło spokojnie doczeka stulecia – mówił burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Na część mniej oficjalną złożył się poczęstunek oraz wspólna zabawa z animatorką, która zadbała o integrację i dobry humor poprzez tańce czy konkursy.


ŹRÓDŁOMagdalena Kąpielska, UGiM Nowe Skalmierzyce
Poprzedni artykułInauguracja Sezonu Kulturalnego ponownie w Starym Kinie
Następny artykułWydano ostrzeżenie pogodowe. Zapowiadany jest silny wiatr
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments