Szczep ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach zorganizował przyjęcie z okazji 95-lecia harcerstwa na ziemi skalmierzyckiej. Całe przedsięwzięcie odbyło się 19 września roku na Stadionie Miejsko-Gminnym przy starym basenie i miało charakter rodzinnego pikniku z koncertami.

Obchody rozpoczęły się koncertem Agaty Świętoń dla najmłodszych. Tego dnia 13 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” miała swój 25. jubileusz działalności. Z tego powodu odbyła się część zuchowa II. Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Tak mało, a przecież tyle”. Od pierwszej edycji festiwalu minęło trzynaście lat, a tegoroczny 95. jubileusz był idealny do powtórzenia tego wydarzenia. 

Był to również wyjątkowy dzień dla Koła Przyjaciół Harcerstwa, gdyż osoby zaangażowane w działalność na rzecz harcerzy zostali odznaczeni srebrną odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, a byli to: Jerzy Łukasz Walczak, Agnieszka Jaźwiec, Marta Wasilewska, Robert Wasilewski i Mirosław Kąpielski. To nie jedyne odznaczenia, które wręczono. Instruktorki i instruktor ze skalmkierzyckiego szczepu zostali odznaczeni Harcerską Służbą Wielkopolsce – wyróżnieniem przyznawanym przez Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej kadrze harcerskiej za działania wychowawcze, programowe i organizacyjne. HSW wręczała  Zastępczyni Komendanta Chorągwi phm. Anita Walachowska, a zasłużeni to: phm. Gabriela John, pwd. Paulina Wasilewska oraz pwd. Łukasz Kostecki. 

Po wszystkich honorach ze sceny uczestnicy przenieśli się do nowej, letniej harcówki im. hm. Kazimierza Tacika i phm. Kazimierza Gabisia, która została oficjalnie otwarta w dniu jubileuszu. Organizatorzy chcieli podziękować w ten symboliczny sposób zarówno tym dwóm druhom, ale też po części wszystkim instruktorkom i instruktorom harcerstwa, którzy od 1926 roku tworzyli ruch harcerski na naszych ziemiach.

Dzięki nowej harcówce sfinansowanej w kwocie 125.000 zł ze środków samorządu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce harcerze ze Szczepu „Granica” mają swoje nowe miejsce spotkań i zbiórek. Obiekt został dostosowany do harcerskich potrzeb i wykończony w pięknymi drewnianymi zdobieniami. W całość wchodzi główna sala zbiórkowa, łazienka z toaletą oraz dwupoziomowy magazyn.

Następnie odbyła się druga część festiwalu – dla starszych uczestników. Swoje występy na scenie zaprezentowali harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. Harcerze zorganizowali strefę relaksu, kuchnię polową,  zaGRAjNICĘ – strefę gier planszowych oraz przy wsparciu Koła Przyjaciół Harcerstwa – kawiarenkę. Cykl koncertów rozpoczęła Agata Radziszewska – młoda artystka i harcerka z hufca ZHP Ostrów Wielkopolski. Następnie w rockowe klimaty przeniósł nas zespół Beware. Część koncertową zakończył bluesowo-rockowy występ zespołu Paradogs. Na zakończenie całego pikniku odbyło się ognisko.


ŹRÓDŁOMarcelina Wdowczyk fot. Aleksander Liebert
Poprzedni artykułZwycięskie III ligowe derby Wielkopolski
Następny artykułDrony, aplikacja dla rolników i pokazy florystyczne na targach w Marszewie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments