Radni powiatu ostrowskiego poparli apel wystosowany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich w sprawie ustanowienia nowego święta państwowego, które miałoby przypadać 27 grudnia.

Apel został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich radnych podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Ostrowskiego. Poniżej pełna treść przyjętego apelu:

Oświadczenie-Stanowisko

Rady Powiatu Ostrowskiego

w sprawie inicjatywy ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie Rada Powiatu Ostrowskiego popiera inicjatywę uczczenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 poprzez ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.

Wspólny wysiłek i zaangażowanie ma na celu upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, które jest naszą chlubą i dumą, bo zdecydowało o kształcie II Rzeczpospolitej i przyniosło upragnioną wolność.

Z uwagi na charakter oraz znaczenie tego historycznego wydarzenia, chęć i potrzebę godnego uhonorowania bohaterskich Powstańców i ich istotnej roli w budowaniu odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny, Rada Powiatu Ostrowskiego popiera Apel zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski adresowany do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz parlamentarzystów RP. Podzielamy pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami.

Mając na uwadze charakter inicjatywy dążący do wzmocnienia pamięci i wymiaru świętowania zwycięskiego Powstanie Wielkopolskiego ponad wszelkimi podziałami politycznymi wśród wszystkich Polaków, w tym mieszkańców naszego powiatu, oraz – jak wskazuje jubileuszowa publikacja prof. Jerzego Pietrzaka –  szczególną rolę „Powstańczego Ostrowa i okolic, m.in. Odolanowa, Raszkowa, Skalmierzyc w Powstańczej Wielkopolsce” podjęcie przez Radę Powiatu Ostrowskiego oświadczenia–stanowiska wspierającego społeczną inicjatywę ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie jest szczególnie uzasadnione.

Pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim jest w naszym powiecie bardzo żywa, również ze względu na znaczące i poprzedzające je wydarzenia Republiki Ostrowskiej z listopada 1918 r. W Powiecie Ostrowskim pamięć o Powstaniu Wielkopolskim utrwalają również trwałe ślady pamięci w postaci Pomników Powstania Wielkopolskiego przy ul. Wrocławskiej oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, gdzie corocznie 27 grudnia odbywają się okolicznościowe miejsko-powiatowe samorządowe uroczystości, a także liczne tablice i znaki pamięci na terenie każdej z gmin Powiatu Ostrowskiego.  

Jako Rada Powiatu Ostrowskiego doceniamy, że inicjatorzy akcji ustanowienia święta państwowego, chcą dotrzeć z pozytywnym przesłaniem o zwycięstwie nad pruskim zaborcą, które jest historyczną spuścizną wszystkich Polaków, do jak najszerszego grona obywateli naszego kraju, wykazując, że ten chwalebny czyn zbrojny naszych przodków ma wymiar nie tylko regionalny, ale i ogólnopolski. Powstanie wybuchło w momencie, w którym ważyły się losy wielkopolskiej ziemi. Data jego rozpoczęcia nie była wybrana przypadkowo. Poprzedzały ją lata solidnej pracy organicznej, obejmującej rolnictwo, gospodarkę, przemysł czy edukację, a także utworzenie zrębów polskiej państwowości. Wartość Powstania Wielkopolskiego jest tym większa, że należy ono do nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych zakończonych spektakularnym sukcesem, z którego winniśmy być dumni, jako Naród i które powinno – obok innych doniosłych wydarzeń z dziejów Ojczyzny – znaleźć należne mu miejsce w kalendarzu uroczystości państwowych. Jest ono także budującym przykładem uniwersalnych wartości takich jak solidarność społeczna i współdziałanie w imię wspólnego dobra.

Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski, a także pozwalałoby na jego uczczenie w należny mu sposób.

Niniejszym oświadczeniem-stanowiskiem Rada Powiatu Ostrowskiego wspiera i włącza się w szczytną ideę doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym i świętem wszystkich Polaków.


Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek w naszym powiecie. Nie żyją 2 osoby
Następny artykułMecz oldbojów na 100 lecia Pogoni Nowe Skalmierzyce
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments