W najbliższą niedzielę, 13 czerwca odbędą wybory uzupełniające do Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w okręgu wyborczym nr 5. W okręgu tym o fotel radnej ubiegają się dwie kandydatki Katarzyna Frątczak-Ulichnowska oraz Magdalena Iskierka.

Zadaliśmy kandydatką na radne pytania dotyczące ich motywacji do kandydowania do Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz ich programu wyborczego. Odpowiedzi poszczególnych pań znajdziecie państwo poniżej:


Katarzyna Frątczak-Ulichnowska

Co Panią zmotywowało do kandydowania do Rady Gminy i Miasta?

Od urodzenia jestem mieszkanką Nowych Skalmierzyc, szczęśliwą żoną i matką 14 letniego syna. Od kilku lat bacznie obserwuję życie społeczne i polityczne naszej Gminy. Nie z wszystkimi podejmowanymi decyzjami się zgadzam, ale wychodzę z założenia, że współpraca i wzajemne zaangażowanie przyniesie dobre efekty.

W 2018 roku zostałam zaproszona po raz pierwszy  do udziału w wyborach do Rady Gminy. Mój dość wysoki wynik – II miejsce na tamten moment dał mi impuls do dalszego działania. Postanowiłam pomimo wielu problemów zawalczyć ponownie. Wychodzę z założenia że bezpośrednia rozmowa z odbiorcą może dać zakładane rezultaty.

Wykształcenie wyższe prawnicze, wysoka komunikatywność, uczestnictwo w akcjach  mających na celu wspieranie inicjatyw społecznych na terenie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, empatia do ludzi i chęć pomagania dały mi siłę do podjęcia tego wyzwania.

Nie stoi za mną żaden Urzędnik, żadna Partia Polityczna. Jedynie dzięki wsparciu mojej rodziny oraz przyjaciół  mogę realizować założenia mojej kandydatury do Rady Miasta i Gminy Nowych Skalmierzyc. Nie zniechęca mnie  nawet fakt, że moja kontrkandydatka widnieje  na plakacie z obecnym urzędującym Burmistrzem naszej Gminy. Zastanawiam się tylko czy jest to zgodne z zasadami fair play. Ocena należy do Was moi Kochani, jakiego składu Rady oczekujecie.

Nie jestem zwolenniczką bycia medialna osobą, z trudnością przyszło mi  udostępnić mój wizerunek,ale  nie o to w tym wszystkim przecież chodzi. Najważniejsze jest to jak możesz  pomóc drugiemu człowiekowi, nie oczekując nic w zamian.

Jaki ma Pani program wyborczy? Co chciałaby Pani szczególnie zmienić w Nowych Skalmierzycach?

Mój program wyborczy oparty został na zasadzie :”W pierwszej kolejności poznam Wasze potrzeby, dopiero po weryfikacji na dalszym etapie będę działać, aby zostały zrealizowane.”

Wiele osób podczas naszych rozmów wspomina o bezpieczeństwie na drogach,  o konieczności zamontowania spowalniaczy w miejscach  o wysokim natężeniu ruchu. Zgadzam się w pełni z tymi postulatami. Ważne jest dla mnie także bezpieczeństwo dzieci: przejścia dla pieszych przy skate park, nadzór nad porządkiem podczas godzin  jego otwarcia, monitoring.

Dbanie o wizerunek i estetykę  naszej dzielnicy, pozarastane chodniki, drzewa, które wymagają stałej pielęgnacji oraz zagrażają bezpieczeństwu, niedziałające fontanny.

Są też zadania, których na ten moment nie jestem w stanie obiecać: jak np. budowa lub modernizacja dróg osiedlowych. Wynika to  nie  z braku chęci tylko z poziomu decyzyjności właściwego organu oraz przewidzianego budżetu na dany rok.

Zawsze we wszystkich projektach, w które się angażuje  stawiam na profesjonalizm, uczciwość  i realizację zakładanych celów. Nie daje obietnic bez pokrycia, taką deklarację składam Wam w tym momencie.


Magdalena Iskierka

Co Panią zmotywowało do kandydowania do Rady Gminy i Miasta?

Po pierwsze, pewien rodzaj poczucia odpowiedzialności za tę społeczność, której jestem częścią, w której żyję od urodzenia, mieszkam, pracuję i z którą wiążę swoją przyszłość.

Po wtóre, czuję się wyróżniona, gdyż otrzymałam liczne głosy zachęty do kandydowania, co utwierdziło mnie w tej decyzji.

Jaki ma Pani program wyborczy? Co chciałaby Pani szczególnie zmienić w Nowych Skalmierzycach?

Mój program:

  • Utwardzenie dróg przy ulicy Krótkiej
  • Modernizacja i budowa nowego oświetlenia na ulicy Krótkiej i Kolejowej
  • Rozwój polityki senioralnej oraz wsparcie działalności powstałego przy ulicy Okólnej Klubu Seniora
  • Poprawa bezpieczeństwa poprzez budowę parkingu przy Przedszkolu „Pod Kasztanami” oraz rozbudowa monitoringu miejskiego na skrzyżowaniach i w parku
  • Wspieranie działań organizacji pozarządowych z naszego terenu
  • Zwiększenie dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Żyje się tutaj dobrze. Słyszę to od wielu mieszkańców. Sama też tak uważam. Zanim wprowadzi się zmiany należy dobrze zdiagnozować sytuację, zbadać potrzeby i ocenić możliwości. Mam świadomość, że w pojedynkę niczego nie zmienię, dlatego zamierzam wsłuchać się w głos mieszkańców i reprezentować ich w Radzie Gminy i Miasta.

Wyznaję w życiu filozofię (TSR), która mówi, że jeśli coś działa, to należy to kontynuować, jeśli coś nie działa, warto to zmienić, jeśli natomiast nic się nie popsuło, to nie trzeba tego naprawiać.


Poprzedni artykułW poniedziałek bezpłatne badanie słuchu w Nowych Skalmierzycach
Następny artykułZostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pani Frątczak nawet nie wie do jakiej rady kandyduje. Chyba chodzi o Radę Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Niby niuans ale mówi wszystko

Jedno jest pewne jeśli Pani Katarzyna dołączy do grona Rady to wreszcie ludzie zasiadający w tym organie zaczną odpowiadać za swoje decyzję. Ktoś wreszcie publicznie zacznie zadawać merytorczne pytania i oczkiwać takich samych odpowiedzi od członków. Obecnie obrady przypominają pikniki i pogadanki jak w klubie seniora. Obserwując zebrania ma się wrażenie że w Gminie nie ma problemów a jeśli nawet są to załatwienie ich jest warte uwagi kiedyś może za chwilę. Jeśli ktoś zna P. Frąszczak to wie że nie będzie zmiłuj i sielanka betonowego grona zacznie pękać.. Takiej osoby trzeba dla równowagi w tym hermetycznym gminnym środowisku bo najwyższy czas ruszyć tyłki z krzeseł i brać się za robotę a nie przytakiwać sobie i poklepywać się wzajemnie po plecach.