Dwa zabytkowe kościoły na terenie Powiatu Ostrowskiego otrzymają w tym roku wsparcie w ramach powiatowego funduszu na renowację zabytków. Obydwa dofinansowano kwotą 50 tys. zł.

50 tys. z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczone zostanie na wymianę drewnianych gontów na dachu kościoła pw. Narodzenia NMP w Ociążu.

Dofinansowaniem objęty został również kościół pw. NMP w Ostrowie Wielkopolskim. W tym przypadku środki przeznaczone zostaną na wymianę okien na kościelnej wieży.

Stosowną uchwałę w tej sprawie Rada Powiatu Ostrowskiego przyjęła w dniu 31 marca 2021 r.

Dzięki tym funduszom udało się uratować wiele niezwykłych zabytków. Odrestaurowano m.in. krzyż drewniany, umieszczony na elewacji wieży Kościoła Parafialnego w Gorzycach Wielkich skrzętnie ukrywany w czasie II wojny światowej. Odnowiona została polichromowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego z Kościoła p.w. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej. Konserwacji poddany został także przydrożny krzyż dłuta Pawła Brylińskiego z 1856 roku zlokalizowany w Bonikowie, gmina Odolanów oraz rzeźb tego samego autora z krzyża w kościele w Droszewie. Ołtarz główny w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, a także obraz św. Walentego w kościele w Pogrzybowie (Gmina Raszków).

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 września bieżącego roku z możliwością wykorzystania środków w roku następnym. Sprawę prowadzi Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Ostrowie.


Poprzedni artykułRusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Następny artykułGrzegorz Walasek na kolejny sezon w Arged Malesa Ostrów Wielkopolski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments