W 2020 roku dotacje dla Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wyniosły 11.018.455,11 zł. na realizację różnego rodzaju projektów czy inwestycji oraz przeciwdziałaniu pandemii Covid-19. Dla porównania, w roku 2019 była to kwota 2.368.020,38 zł.

Najwyższe z dotacji objęły takie zadania jak: przeprowadzony rok wcześniej na terenie całej gminy montaż w 300 gospodarstwach instalacji fotowoltaicznych i w 190 domach kolektorów słonecznych – 5 mln 880 tys. złotych, rozbudowa szkoły w Skalmierzycach – 2 mln zł, budowa na przełomie lat 2020/2021 świetlicy w Skalmierzycach – 1 mln 170 tys. zł, termomodernizacja szkoły w Biskupicach Ołobocznych – ponad 1 mln zł. Wśród zadań majątkowych dofinansowanie pozyskaliśmy także na nawodnienie boiska w Biskupicach Ołobocznych – 50 tys. zł, przebudowę drogi we Węgrach – 36 tys. zł i Klub Seniora – 125 tys. zł – wylicza burmistrz Jerzy Łukasz Walczak i jak dodaje przeznaczona na te zadania kwota ponad 10 milionów złotych robi na nim olbrzymie wrażenie – to swoisty rekord. Tak doskonały wynik i skuteczność w pozyskiwaniu środków wspierających nasze przedsięwzięcia to zasługa ciężkiej pracy i ambicji pracowników urzędu, ale również starań i przychylności władz samorządu wojewódzkiego, parlamentarzystów czy rządu. Postaramy się nie zwolnić tempa i walczyć o następne środki, by nasza wspólnota zyskała jak najwięcej.

Prawie 460 tys. złotych wyniosło dofinansowanie zadań bieżących samorządu. Spośród nich ponad 230 tys. złotych wsparło oddział przedszkolny przy SP im. Polskich Noblistów, a 110 tys. złotych – funkcjonowanie gminnego żłobka. Kwoty po niespełna 40 tys. złotych zasiliły budżet nowych pomieszczeń szatniowych na stadionie miejsko-gminnym oraz programu usuwania azbestu. Ponadto gmina otrzymała ponad 17 tys. złotych co stanowi 90-procentowe dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na zakup 100 drzew miododajnych oraz podobne wsparcie na odnowienie i utrzymanie kwater wojskowych na cmentarzu ewangelickim.

Samorząd zyskał też dofinansowanie na przeciwdziałanie obecnej pandemii – przeszło 270 tys. złotych. Beneficjentem 107 tys. został MGOPS, który realizował projekt Stop Covid-19, a 165 tys. złotych przeznaczono na zakup kilkudziesięciu laptopów do nauki zdalnej dzieci z gminnych szkół.


ŹRÓDŁOMagdalena Kąpielska, UGiM Nowe Skalmierzyce
Poprzedni artykułUchwalono Budżet Powiatu na 2021 rok
Następny artykułZmiany w obostrzeniach. Od 1 lutego otwarte będą galerie handlowe i muzea
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments