Budżet Powiatu Ostrowskiego na nowy rok po raz pierwszy w historii przekroczył próg 200 mln zł po stronie wydatków. Rekordowo zapowiada się poziom inwestycji. Radni przyjęli jednogłośnie tak zaplanowane finanse powiatu.

– Pod względem wielkości wydatków to budżet przełomowy, przekroczyliśmy bowiem pułap 200 mln wydatków. Ważne jest również to, że jest to budżet zrównoważony i odpowiedzialny, zachowujący realizm pod względem tego, co dzieje się wokół nas w gospodarce – powiedział starosta Paweł Rajski.

Wpływy budżetowe zaplanowano na poziomie 178 mln złotych, a wydatki na poziomie przekraczającym 217 mln zł. Planowany deficyt pokryty zostanie z wolnych środków, emisji obligacji oraz dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. W nowym budżecie kwotę 4 mln zł planuje się wydać na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Na inwestycje drogowe przeznaczono ok. 21 mln zł. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów zarówno Zarząd Powiatu, jak i radni mają nadzieję, że kwota ta w ciągu roku znacznie się zwiększy. Jak podkreślał Starosta ok. 2 mln złotych w tej sumie stanowi wsparcie od samorządów gminnych, które dokładają się do realizacji zadań drogowych. Największe inwestycje to dokończenie budowy drogi Janków Zaleśny – Łąkociny wraz z powstaniem ścieżki rowerowej. Modernizacja drogi w Biskupicach Ołobocznych oraz remont drogi Rososzyca – Wielowieś Klasztorna. Każdy z tych projektów to zadanie opiewające na kilka milionów złotych. W wydatkach drogowych zaplanowano także remont ul. Raszkowskiej w Odolanowie. Pod względem wartości to nie największe zadania, ale remont jest zakończeniem remontu powiatowej drogi Kaczory – Baby – Wierzbno.

Powiat chce także termomodernizować Bursę Szkolną, kontynuować remonty w szkołach przeznaczając na ten cel ponad 2,3 mln zł. Jeśli chodzi o wydatki na zdrowie to największe dotyczyć będą budowy nowego bloku operacyjnego (ok. 14 mln. złotych) w ostrowskim szpitalu, remontu ortopedii oraz dokończenia pracowni elektrofizjologii.

– Zadaniem szczególnym naszym przysłowiowym ,,cztermasztowcem’’ jest budowa nowego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku z budżetu przeznaczamy na ten cel 12 mln złotych. Inwestycja idzie planowo do przodu. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy i w przyszłym skupić się już tylko na wyposażeniu – powiedział P. Rajski jednym ze źródeł, z których chce pozyskiwać dodatkowe środki budżetowe jest zagospodarowanie terenów inwestycyjnych.

W głosowaniu radni jednogłośnie zaakceptowali projekt budżetu.


Poprzedni artykułW Kaliszu ujawniono zwłoki zawinięte w dywan
Następny artykułW 2020 roku Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce pozyskała z funduszy zewnętrznych ponad 11 mln złotych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments