Rozpoczął się okres przedświątecznej gorączki zakupów w internecie. W tym czasie oszuści często próbują wykorzystać nasz pośpiech, roztargnienie i podszywają się pod firmy kurierskie. Można stracić wszystkie oszczędności.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd swoje ofiary. W ostatnim czasie przestępcy podszywają się również pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacjami o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, bądź operatora płatności elektronicznych, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login oraz hasło i tym samym umożliwia przechwycenie tych informacji oszustom.

Kilka dni temu do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zgłosił się 37-letni mężczyzna, który otrzymał od „kuriera” SMS z prośbą o dopłatę do zamówionej wcześniej paczki. Z treści wiadomości wynikało, że dopłata podyktowana była przekroczeniem gabarytów przesyłki. Do wiadomości załączony był link, który przekierował 37-latka na stronę „banku”. Mężczyzna zalogował się i wykonał przelew. Niestety z jego konta zniknęły wszystkie pieniądze.

Dlatego zawsze weryfikujmy jaką transakcje potwierdzamy, czy strona jest faktycznie stroną naszego banku, ei ma w jej nazwie literówek. ie korzystajmy również z przesyłanych linków do stron, wpisujmy adresy ręcznie.


ŹRÓDŁOkalisz.policja.gov.pl
Poprzedni artykułWydano ostrzeżenie meteorologiczne (28.11.2020)
Następny artykułZasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments